PROJECT 8

PROJECT 8

Proje Adı: Yeni Nesil Güneş Panel Teknolojilerinin Geliştirilmesi

Sorumlu APYK: iTechSolar – İleri Ar-Ge Teknolojileri Mühendislik Yazılım Eğitim Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.

Proje Yürütücüsü: Gökhan ASLAN

Proje Bilgileri:

Bu projenin amacı, yakın gelecekte fotovoltaik piyasalarda önemli bir yer tutması beklenen yeni nesil güneş panellerinin prototiplerinin geliştirilmesidir. Bu panellerde kullanılacak olan güneş hücreleri TFTP paydaşları tarafından diğer projelerde geliştirilecektir. Proje kapsamında geliştirilecek 2 ayrı panel teknolojisi aşağıda sıralanmıştır:

1. IBC türü hücreler için çift taraflı güneş panelleri (ODTÜ-GÜNAM ile birlikte – Proje 1)

2. HJT türü hücrelerin kullanıldığı çift yüzlü güneş panelleri (Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi NÖHÜNAM ile birlikte – Proje 3)

Projede geliştirilecek olan yeni nesil çift taraflı IBC paneller için uygun kontak tasarımı yapılacak ve bu tasarıma uygun olacak şekilde modulasyon basamakları optimize edilecektir. IBC hücrelerin panel çalışmaları kapsamında hücre laminasyonu için kullanılacak alternatif malzemeler araştırılacak, bu malzemelerin gerekli testleri yapılacaktır. Bu panellerde arka yüzeyde iletken bir plaka yerine, optik olarak geçirgen bir tabaka kullanılacaktır. Böylece çevreden yansıyarak arka yüzeye gelen ışık da panelin performansına katkıda bulunacaktır. Panel tasarım ve geliştirilmesi iTechSolar tarafından yürütülecektir. Proje kapsamında kullanılacak olan hücreler ODTÜ-GÜNAM tarafından üretilecek olup, panelasyon işlemi için Şişecam tarafından üretimi gerçekleştirilecek camların kullanımı da planlanmaktadır. Panel üretimi için gerekli altyapı kurulacak ve üretimi yapılan IBC panellerin saha testleri gerçekleştirilecektir. iTechSolar, standart panel üreticilerinin yapamayacağı özel ürünlere yönelmiştir. Bu nedenle TFTP tarafından geliştirilecek yeni nesil hücrelerin panel haline dönüştürme konusunda uygun ve yetkin bir firmadır. Bu projede geliştirilecek ürünlerin daha sonra, TFTP bünyesinde yer alan büyük üreticiler (PARLASOLAR) ya da bu konuda yatırım hedefi olan diğer firmalar (ASELSAN) tarafından seri üretimine yönelik olarak kullanılabilecektir.